HPV testi

21 yaş üzeri Tarama yok. Bu yaş grubunda ASC-US taraması ve yönetimi için HPV testi KULLANILMAMALIDIR.
21-29 yaş Her 3 yılda bir tek başına sitoloji HPV-pozitif ASC-US veya LSIL sitoloji veya daha şiddetli: ASCCP kılavuzlarına bakın.

Sitoloji negatif veya HPV-negatif ASC-US : 3 yıl içinde sitolojiyle yeniden tarayın. Bu yaş grubunda tarama için HPV testi KULLANILMAMALIDIR.

30-65 yaş Her 5 yılda HPV ve sitoloji “eş zamanlı testi” (tercih edilen) HPV-pozitif ASC-US veya LSIL sitoloji veya daha şiddetli: ASCCP kılavuzlarına bakın,Tek başına HPV testi ile tarama birçok klinik durumda önerilmez.

HPV-pozitif, sitoloji negatif:
Seçenek 1 – Eş zamanlı test ile 12 aylık takip
Seçenek 2 – HPV 16 veya HPV 16/18 genotipleri için test, HPV 16 veya HPV 16/18 pozitif ise: kolposkopiye sevk; HPV 16 ve HPV 16/18 negatif ise: eş zamanlı test ile 12 aylık takip
Eşzamanlı test negatif veya HPV-negatif ASC-US: 5 yıl içinde eşzamanlı test ile yeniden tarama
Her 3 yılda tek başına sitoloji (kabul edilebilir) HPV-pozitif ASC-US veya LSIL sitoloji veya daha şiddetli: ASCCP kılavuzlarına bakın

Sitoloji negatif veya HPV-negatif ASC-US: 3 yıl içinde sitoloji ile yeniden tarama
65 yaş üzeri Daha önceki taramalara ait yeterli negatif sonuçtan sonra tarama yok CIN2 veya daha şiddetli bir tanı geçmişine sahip kadınlar rutin taramaya en az 20 yıl devam etmelidir.

Histerektomiden sonra tarama yok Serviks olmayan ve son 20 yıl içinde serviks kanseri ile ilgili olarak CIN2 veya daha şiddetli bir tanı geçmişine sahip olmayan kadınlar için geçerlidir.
HPV aşısı yapılmış.Yaşa özgü önerileri uygulayın (aşılanmamış kadınlarla aynı)
Kadınlara herhangi bir yaşta ve herhangi bir yöntemle yıllık tarama yapılmamalıdır.
Yönetim kararları için sekonder HPV testi ile ASC-US sitoloji.