Periyodik Kadın Takibi

Görsel

Kadın hayatında menarjdan menopoza kadar olan döneme üreme çağı denir. Bu dönem içinde kadın sağlığını tehtit edebilecek hastalıkların (özellikle kanserlerin) oluşmadan önce veya erken dönemde bazı tarama metodları ile tespit edilmesine olanak sağlayan ve belli aralıklarla yapılan muayenelerdir
Her türlü kanserin ideal tedavisi erken tanınmasına bağlıdır. Günümüzde tıp dünyasında elde edilen bazı yeniliklerle henüz hastalık premalign aşamada tanınabilmekte ve uygun tedavi ile ileride çok büyük problemler yaratabilecek hastalık ortadan kaldırılabilmektedir. Jinekolojik kanserler over kanserleri hariç erken tanınabilme koşullarına sahiptir. Çünkü her muayenede inspekte ve palpe edilebilirler.
Ayrıca sitoloji yardımı ile dökülen hücreler morfolojik olarak incelenebilirler, kolposkopi ile serviksin prekanseroz lezyonları tanınabilir ve endometrium kanseride nispeten erken dönemde vaginal kanama yaparak kendi sinyalini verip incelenme gereği yaratır. Son yıllarda Transvaginal Ultrasonografi endometrium ve over kanserlerinin erken tanısında umut vaat etmektedir.
Erken tanının etkili olabilmesi için halk tarafından ve devlet tarafından desteklenmesi gereklidir. Ülkemizde bu konuda henüz yerleşmiş sistemli yürüyen bir sağlık politikası yoktur. Yöntemlerin halka duyurulup benimsetilmesi daha çok gönüllü kuruluşlar tarafından yapılmaktadır.
Muayenelerin veya tarama testlerinin belli zaman aralıklarında yapılması hastalıkların daha erken dönemde tanınmasına olanak sağladığı için önemlidir. Bu zaman aralığının normal kadınlar için ne olduğunu belirlemek zor olmakla birlikte, ülkemiz koşullarında yılda bir kere muayene daha ulaşılması gereken bir hedeftir.
Periyotik muayeneler sırasında jinekoloğun genital organları değerlendirmesinin yanı sıra rektum ve memelerde değerlendirilmelidir. Bu şekilde kadın hayatını tehtit eden 3 önemli bölge değerlendirilmiş olacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s