Vulvar distrofilerin tedavisi

Görsel

Vulvar distrofilerin tedavisinde hastaya distrofinin uzun sürede olştuğu ve kronik natürde olduğu, genellikle uzun süreli tedavi gerektirdiği izah edilmelidir.

Genel hijyen tedbirlerine uyulması ve nemliliğin mümkün olduğunca azaltılması esastır. Bu amaçla; dar iç ve diş giysilerden kaçınılması, pamuklu iç çamaşırı kullanılması, deodorant, kolonya kullanılmaması gerekir. Vulva günde 2-4 kez suyla yıkandıktan sonra temiz bir havlu ile kurulanmalı ve saç kurutma makinası ile kurutulmalıdır. Ayrıca uygun olduğu ortamlarda bacaklar açık vaziyette oturulması faydalıdır.
Lichen sklerosus
% 2 lik Testosterone kremi 2-3 ay boyunca vulvaya günde 2-3 kere tatbik edilir. Çok şiddetli yanmanın bulunduğu olgularda bu tedaviden önce 1-4 hafta boyunca topikal kortikosteroidli (betamethasonlu) pomadlar kullanılmalıdır. Androjenik yan etkiler belirginleşirse tedavi kesilmelidir. Çocukların tedavisinde ve erişkinlerde yan etkiler oluştuğunda progesteronlu kremler alternatif olarak kullanılabilir.
Skuamöz hücre hiperplazisi
Vulva mümkün olduğunca kuru tutulmalıdır. Topikal tedavinin esası kaşıntının giderilerek kaşıntı-yırtma kısır döngüsünün kırılmasıdır. Başlangıçta kaşıntının giderilmesi, inflamasyon ve ödemin kontrol altına alınabilmesi için % 0.05-0.1 luk bethamethason’lu kremler 6-8 hafta boyunca günde 2-3 kere uygulanmalıdır. Daha sonra ise % 0.5 hidrokortizon gibi daha hafif bileşikler tercih edilmelidir. Uzun süreli kortikosteroid tedavisi vulva derisinde atrofi oluşturacağı için tedaviye sınırsız devam edilmemelidir.

2 aylık bir tedaviden sonra vulvadaki inatçı hiperkeratotik alanlardan biopsi yapılmalı, eğer atipi mevcut değilse kortikosteroid tedaviye devam edilmelidir. Lezyon içine 0.1-0.2 ml triamcinolone uygulaması da 4-6 aylık bir rahatlama sağlar. Aynı amaçla uygulanan laser vaporizasyonun rekürrens oranı yüksektir. LS ve SHH li hastalar ömür boyunca her 6-12 ayda bir değerlendirilmeli ve her süpheli lezyondan biopsi alınmalıdır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s