Trofoblastik hastalıklar – Mol Hidatiform

“Hidatit” kelimesi Yunanca’da damla anlamına gelen “Hydatis” kelimesinden türemiştir. Trofoblastik hastalıkların gerçek anlamda anlaşılması gestasyonel neoplazmlar ile trofoblastların ilişkisinin ve trofoblastların epitelyal yapısının ortaya konulması ile mümkün olmüştur. Ewing 1910 da ilk olarak bugünkü yapısına yakın biçimde trofoblastik hastalıkları tanımlamıştır.

Trofoblastik hastalıkların anlaşılmasında diğer önemli bir gelişme, 1928 yılında Ascheim ve Zondek’in gebe kadınların idrarında gonodotropik maddelerin salgılandığını göstermeleri ile sağlanmıştır.[ Trofoblastik hastalıkların modern tedavisinin başlangıcı 1948 yılında Hertz’in kadın genital sisteminde östrojenin uyardığı gelişmenin folik asit antagonisti olan metotreksatın inhibe ettiğini göstermesiyle başlar.
Li ilk defa 1954 yılında metastatik tümörü olan bir hastada yüksek gonodotropin düzeylerinin metotreksat kullanımı ile düştüğünü saptadı. Trofoblastik tümörlerin tedavisinde en önemli aşama 1956 yılında Li ve ark tarafından kemoterapinin uygulanmasıdır. Kurman ve ark 1976 yılında, plasental yerleşim bölgesinden gelişen değişik bir trofoblastik tümörü belirlemişlerdir (placental site trophoblastic tumor).Kaji ve Ohama 1977 yılında komplet MH’un paternal orijinli olduğunu göstermişlerdir.
MH görülme sıklığı 1/400 – 1/2000 arasındadır. Ülkemizde MH insidansının %0 1.1 olduğu bildirilmiştir. Her 5 molden bir tanesinde invazif mol veya koryokarsinom (%2-3) gibi bir malign sekel gelişecektir

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s