Serviks kanserinde radyoterapi

Anatominin uygunluğu ve komşu pelvik organların radyasyona toleransının yüksekliği nedeniyle (özellikle uterus), radyoterapi serviks kanserinin tedavinde önemli bir rol üstlenmektedir.
Yalnız cerrahi, ancak çok erken evrelerde (Ia ve küçük Ib) etkin bir tedavi yöntemidir.
Postoperatif patolojik bulgulara göre, eğer kanser preoperatif evrede öngörüldüğünden daha yaygınsa veya lenf nod metastazları varsa, erken evrelerde bile radyoterapi eklenmelidir.
İleri evre serviks kanserlerinin radyoterapi ile tedavi edilmesi gerekir.

Serviks kanserinde radyoterapi, definitif bir tedavi yöntemidir. Operabl olarak kabul edilen evrelerde (FIGO Ib, IIa), yalnız radyoterapiyle alınan sonuçların cerrahiyle elde edilen sonuçlarlarla tamamen aynı olduğu, bugüne dek düzenlenen tüm randomize ve non-randomize çalışmalarda kanıtlanmıştır.

Erken evre serviks kanserlerinde cerrahi sonrası radyoterapi uygulanması tedavi planlama eksikliğinin sonucu gelişen zorunlu bir “over-treatment” durumuna neden olmaktadır. Ve bu kanımızca yakın gelecekte karşımıza ciddi bir  etik sorun olarak çıkacaktır. Bu duruma yol açmamak için en azından, adjuvan radyoterapi gerekecek olan hasta gurubunu cerrahi öncesi tesbit edip, bu gurubu yalnızca radyoterapi ile tedavi yoluna gitmek gerekmektedir. Bu gurubun en belirgin örneği 4 cm den büyük tümörü olan hastalardır.

Yukarıda sözü edilen , cerrahi gurubundaki  4 cm den büyük tümörlü hastaların % 89 una postoperatif patolojik bulgular sonucu adjuvan radyoterapi uygulamak gerekmiş, ve sonuçta bunların sağkalım oranları yalnız radyoterapi uygulanan 4 cm den büyük tümörlü hastalarla tamamen aynı bulunmuştur. Hastalar, doğal olarak, öncelikle jinekologlara başvurduklarından bu konuda primer sorumluluk ta onlara düşmektedir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s