Serviks kanserinde primer tedavide cerrahinin bazı avantajları vardır

Görsel

Serviks kanserinde klinik evreleme ile cerrahi evreleme arasında yaklaşık %20-25 kadar bir yanılma payı mevcuttur. Cerrahi tam bir evreleme yapılmasına olanak sağlayacak ve adjuvan tedavi alması gereken hastaların belirlenmesinde çok yararlı olacaktır.
Premenopozal kadınlarda cerrahi tedavi ile over dokusu korunabilir. RT ile bu şans yoktur. Adjuvan RT alabilecek olgularda over parakolik bölgeye yerleştirilebilir. Böylece RT’den etkilenmeyecektir. Overin korunması sadece squamöz hücreli kanser için geçerlidir. Adenokarsinom, adenosquamöz kanser, clear cell kanser gibi adneksiyal metastaz ihtimali daha yüksek olan histolojik tiplerde adnekslerin bırakılmaması önerilmektedir. GOG nun bir raporunda evre Ib 770 olgudan 4 ünde (%0.5) ovarian metastaz tespit edilirken adenokarsinom olan 121 olgudan 2 inde (%1.7)ovarian tutulum bildirilmiştir.
Operasyon bulgularının ve çıkarılan dokuların dikkatle değerlendirilmesi prognoz ve rekürrens hakkında fikir sahibi olunmasına olanak sağlar. Örneğin kötü prognostik faktörleri içeren bir olgu daha yakından takip edilebilir.
RT alan olgularda cinsel isteksizlik, vaginal daralma, kuruluk, orgazm olamama ve disparoni gibi semptomlar gözlenir. Bu semptomlar oral veya intravaginal estrogen verilmesi ile düzeltilemez. Oysa primer cerrahi tedavide vagina kısalmıştır. Ancak fonksiyonel olarak normaldir. Fakat adjuvan RT ilve edildiğinde bu avantaj ortadan kalkmaktadır.
Primer cerrahi tedavi serviks kanserinin yayılımı ve diğer intraabdominal organlarla ilişkisini kesin olarak belirler.
Geç rekürrensler cerrahi tedavi sonrası daha az görülür. Aynı zamanda tedavi komplikasyonları bakımından da cerrahi daha üstündür. RT sonrası oluşan ilerleyici obliteratif endarteritis nedeni ile radyasyon alan dokularda iskemik değişiklikler oluşmaktadır (sistit, proktiti, enterit gibi). Bu komplikasyonlar tedaviden 1-2 yıl sonra ortaya çıkabilmekte ve tedavilerinde cerrahi uygulanılarak ek bir morbiditeye neden olmaktadır.
Cerrahi tedavinin bir psikolojik başarısı da vardır. Çünkü hasta cerrahtan operasyonun iyi geçtiğini ve tümör dokusunun tamamının çıkarıldığını duymak ister. Cerrahi tedavi sonrası bu yorum yapılabilirken RT sonrası bunları söylemek mümkün değildir.

Yukarıda sayılan faktörler de göz önüne alındığında bizce Evre Ib-IIa serviks tümörlerinde cerrahi tedavi RT’ ye daha üstün gelmektedir.

Standart cerrahi tedavi tip3 radikal histerektomi (Wertheim histerektomi), Her iki tarflı pelvik lenf nodu ve paraaortik lenf nodu eksizyonudur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s