Overin Germ hücreli tümörleri

Germ hücreli tümörlerin yaş dağılımı 6-47 arasındadı. En sık rastlanılan semptom palpabl bir kitle ile ağrıdır . Hastaların % 5-10 unda akut karın bulgusu vardır. Gebelik testlerinin pozitif olabilmesi bazı durumlarda kronik bir ektopik gebelik veya gestasyonel trofoblastik hastalıkla karıştırılabilmesine neden olabilir.
Birçok germ hücreli hastaya benign bir ovarian tümör niyetiyle laparotimi yapılır. Preoperatif olarak rutin kan analizleri ve PA Akciğer grafisi yanısıra alt ve üst abdomen tomografisi ve/veya pelvik ultrasonografi ve doppler incelemeleri yararlıdır. Germ hücreli tümör şüphesi bulunan tüm hastalardan a-fetoprotein (AFP), human koryonik gonadotropin, serum laktik dehidrogenaz ve karaciğer fonksiyon testleri istenmelidir. Nöron spesifik enolazında (NSE) immatür teratomlarda ve disgerminomlarda pozitif bulunduğu bildirilmiştir.
Overin germ hücreli tümörlei tanı esnasında genellikle oldukça büyüktürler. Bilateral lezyonlar nadirdir. Disgerminomlarda bilateralite %5-23 arasında bildirilmiştir. Benign kistik teratomların da %5-10 u bilateral olarak bulunabilir ve tedavi yaklaşımında zorluklar oluşturur. Yayılımları peitoneal yüzeyler boyunca ve lenfatik yolla olur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s