Granüloza hücreli tümör

Adult-tip granüloza hücreli tümör en sık görülen malign seks kord-stromal tümördür. Olgular postmenapozal dönemde, ortalama 50 yaşlarındadır. Olguların yaklaşık 1/3’ünde endometrial hiperplazi, % 10’unda endometrial adenokarsinom bulunur. Yaşlı olgularda postmenapozal kanama yakınması vardır. Daha genç olgularda ise menstruel anormallik bulunur, % 25 olguda hormonal olmayan abdominal ağrı ve distansiyon gibi semptomlar vardır. Seyrek olarak genç kadınlarda görülen tümörler androjen sekrete ederler ve virilizasyona neden olur.
% 80 den fazla olgu overde sınırlıdır (evre I). Tüm granüloza hücreli tümörler, çoğu rekürrens ya da metastaz göstermemesine rağmen malign sayılır. % 5 bilateraldir.
Makroskopik olarak ortalama 10-12 cm dir. Çoğu granüloza hücreli tümörler solit ve kistik alanlar içerir. Solit alanlar pembe, ten renkli ya da sarı renklidir. Katı ya da yumuşak kıvamda olabilir. Nekroz ve hemoraji odakları sık görülür.
Evre 1A olgularda ve tüm olguların % 20-30’uda metastazlar periton ya da karaciğere olur. Granüloza hücreli tümörler yavaş büyürler, Rekurrensler, ilk tanıdan 5->20 yıl sonra saptanabilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s