Gebelikte Serviks Kanseri Tedavisi

İntraepitelyal neoplazili gebelerin tedavileri dikkatli takiple postpartum döneme bırakılabilir. Bu hastalar vaginal doğum yapabilirler. Bu tür hastaların bazılarında postpartum 6. haftada yapılan muayenelerinde hastalığın kaybolduğu görülebilir. Bu durumun spontan regresyon ya da travmatik epitel kaybından kaynaklandığı düşünülmektedir. Ancak hastalık postpartum dönemde sebat edebilir ve hatta %10-15’inde progresyon gösterebilir.
Gebelikte invazif serviks karsinomunda tedavi gebelik göz ardı edilerek hastalığın evresine göre yapılır. Ancak bazı durumlarda hastanın yaşına ve çocuk istemine göre bireyselleştirilebilir. Kolposkopi eşliğinde alınan biopsi sonucu mikroinvazyon gelen gebelere yapılan konizasyonda lezyonun derinliği 3 mm’yi geçmemişse, vasküler ya da lenfatik invazyon göstermiyorsa ve gelecekte çocuk arzusu varsa bunlarda tedavi tamamlanmış kabul edilebilir.
Gebeliğin hangi trimesterinde olursa olsun evre Ia2, Ib ve IIa lezyonlarda radikal histerektomi + bilateral lenfadenektomi uygulanmalıdır. Tartışmalı olmakla beraber fetusun viabilitesini sağlamak için 24. haftadan sonra maksimum 4-6 hafta tedavi ertelenebilir.
Çoğu araştırmacı gebelikteki ödemin doku planlarını netleştirmesi nedeni ile cerrahinin daha kolay olduğunu savunursa da kanamada artış, operasyon süresinde uzama ve fistül insidasında artışı da beraberinde getirdiğini kabul etmektedir.
Gebeliğin erken haftalarında kan kaybını azaltmak için fetus uterus içindeyken histerektomi yapılması önerilir. İleri gebelik haftalarında bu durum cerrahiyi zorlaştırmaktadır. Erken evre serviks kanserinde cerrahi ile aynı derecede etkili bir tedavi şekli de radyoterapidir. 1. ve 2. trimestirde gebeliğin devamı düşünülmüyorsa tedaviye tüm pelvis irradyasyonu ile başlanabilir.
Bu tedavi sonrası genellikle fetus 1-2 hafta içinde spontan abort olur ve tedaviye intrakaviter radyum ile devam edilir. Ancak 2. trimesterde özellikle 16. haftadan sonra abortus olmayabilir. Bu durumda histerotomi ile uterus boşaltılarak 1-2 hafta içinde intrakaviter radyoterapi verilebilir. Ya da diğer bir yaklaşım olarak lenfadenektomi yapılmaksızın modifiye radikal histerektomi uygulanabilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s