Disgerminom

Testisteki seminom ve ekstragonadal germinomlar ile homologdur. Over tümörleri arasında % 0.7-3.7 oranında görülür. Seyrek olmasına rağmen adölesan çağda en çok görülen malign germ hücreli tümördür. İlk 2. dekadda % 5-10 oranında görülen malign over tümörüdür. Ortalama görülme yaşı 22 dir.
Olguların 3/4’ünde cerrahiden 6 ay öncesine dek semptom yoktur. Tümör hızlı ve progressif büyüme gösterir. Olguların %30-50’si fertildir. % 10-17 olgu gebelik ile birliktedir. Gebeliklerin en az % 25’i fetal ölüm ve distosi ile sonuçlanır.
Bazı olgular ataxia-telenjiektazia sendromu, hiperkalsemi, hipoglisemi ve sistemik lupus eritematosus gibi otoimmun hastalıklar ve Meigs sendromu ile birlikte olabilir.
Disgerminomlar lokal yayılım göstererek pelvik, paraaortik, retroperitoneal daha sonra da supraklavikular lenf nodlarını tutabilir. Uzak metastazlar kemik, akciğer, karaciğer ve böbreklere olur. Postoperatif ilk 2 yılda, olguların % 25’inde rekürrens gelişir.
Makroskopik olarak % 77-89 olgu bir overde sınırlıdır ve kapsüllüdür. Yüzeyi düzgündür. % 10-15 olgu bilateraldir.Tümör ortalama 15 cm dir. Küçük tümörler gonadoblastomlar ile birliktedir. Tümörün kesit yüzü solit, uniform yada hafif granülerdir. Beyaz ya da açık ten rengi olabilir. Torsiyone olgularda konjesyon ve hemoraji görülür. Geniş distrofik kalsifikasyon odakları, kistik değişiklikler görülebilir.
Mikroskopik olarak % 90 olguda monoton görünümlü, büyük poligonal biçimli, soluk ya da hafif eozinofili gösteren sitoplazmalı hücreler görülür. Hücreler kordonlar ya da kümeler oluşturur. % 5 olguda vasküler ya da kapsüler invazyon vardır. Mitoz sayısı değişken olmakla birlikte sıklıkla fazladır. % 90-95 olguda stromada lenfoid infiltrat bulunur. % 20 den fazla olguda dev hücre içeren epitelioid granülomlar bulunur.
% 5 olguda belirgin sellüler pleomorfizm, belirgin mitoz görülür. Stromada lenfoid ve granülomatöz yanıt azdır. % 3 olguda ise sinsityotrofoblastik hücreler görülür.
5 yıl survey % 90’a ulaşır. Ancak yeterli tedavi olmazsa oldukça malign davranır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s