Dermoid kist (Matür kistik Teratom)

i (4)

Tümörde, bazan organoid karekterde olmak üzere tüm matür dokular görülebilir.
Over tümörleri arasında % 15-53.5 oranında görülür. Sık görülen tümörlerden birisidir.
Her yaşta görülürler, ankanserk % 90’ı reproduktif çağdaki kadınlarda, % 10-28 i postmenapozal kadınlarda görülür. Familyal insidans olduğu bildirilmiştir.
Klinik bulgular nonspesifiktir. Abdominal dolgunluk, ağrı, basınca bağlı üriner ve rektal semptomlar vardır. Bazı tümörler çok büyük boyutlarda olabilir. Preoperatif olarak ultrason, BT ve MR ile tanınabilir. % 10 olgu gebelik ile birlikte olabilir. Gebe olmayan olguların % 10’unda ise torsiyon gelişebilir.
Matür teratomlar % 10-17 oranda bilateraldir. Tümörün boyutu 3 mm-32cm arasında değişir Ağırlığı fazla olabilir. Yuvarlak ya da ovoid olan tümörler, düzgün kapsüllüdür. Kesit yapıldığında tipik olarak kistik yapıda kıl ile karışık biçimde sebum görülür. Çok seyrek olarak tümör solittir. % 87 olguda dermoid protuberans vardır. Kıllar bu yapılara bağlanır, dişler bu yapılara gömülü olabilir.
Mikroskopik bulgular kistin iç yüzü epidermis ve deri adneksleri ile döşelidir ve lümene deskuame olur. Protuberans ve komşu alanlar matür dokular içerir. Doku ilişkileri erişkin organları gibidir. Respiratuar epitelin bronşial tip glandlar ve kartilajla ilişkili olması gibi. Gonadal dokular ovaryan teratomlarda saptanmamıştır. Kistik tümörün periferindeki ovaryan dokuda fonksionel stroma bulunabilir. Kıl ve sebuma karşı granülomatöz yanıt sıklıkla bulunur. Matür teratomlar üniform olarak benign davranış gösterir. Tümörün rüptüre olmamasına dikkat etmek gerekir, komplikasyonlara neden olabilir.
Matür teratomlarda ciddi komplikasyon olarak malign değişim % 0.8 oranında görülebilir. Malign değişimden differansiye dokular sorumludur. Matür teratomlarda % 97 oranında skuamöz hücreli karsinom gelişir. Malign değişim daha çok postmenapozal kadınlarda görülür. Bu nedenle postmenapozal olgulardaki matür teratomlarda çok sayıda kist duvarından ve protuberanstan örnekleme yapmak gerekir.
Olgularda malign değişim olduğunda kötü klinik gidiş gösterir. Evre I’de 5 yıl survey % 83 tür. Ancak evre II ve III de azdır. Kapsül ve damar invazyonu olan ve az differansiye tümörler kötü prognozludur.
Monodermal teratomlar tek germ yaprağından gelişirler, ancak birden fazla germ yaprağından gelişebilecek diğer dokular ekarte etmek için çok sayıda örnekleme yapmak gerekir. Tiroid dokusu yegane ya da baskın komponenttir. Teratomlarda izlenen izole tiroid dokusu odağından ayırmak gerekebilir.
Struma ovari, matür teratomun görüldüğü yaşdan daha yaşlılarda izlenir. Olgularda sıklıkla palpabl abdominal kitle, bazan asit ve hidrotoraks izlenir.
Makroskopik olarak çok küçük boyuttan büyük boyutlara ulaşabilir. Kesit yüzünde kolloid ya da musin ile dolu kaviteler bulunur. % 0.01 oranında malign değişim gösterebilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s