Rahim kanseri tanısı

Görsel

Sitoloji
Endometrium kanseri tanısı için sitolojik yöntemlerin kullanılması çok yeterli bulunmamıştır. Geleneksel Pap smearin kabul edilemiyecek düzeyde düşük tanısal değeri vardır (» %45). Endometrium kavitesinden hücre aspire etmek amacıyla çeşitli direkt aspirasyon, fırça ve yıkama aletleri geliştirildiyse de bunların tanıda doğruluk oranları % 60-90 arasındadır. Pap smearde malign hücre rastlanan olgular daha ileri evrededirler. Prekürsör lezyonları belirlemedeki zorluklar, yalancı pozitif oranların çokluğu tüm bu yöntemlerin bir kenara bırakılmasına neden olmuştur. Bugün için endometrium kanseri tanısında biopsinin yeri tartışmasızdır.
Endometrial biopsi
Günümüzde klasik D&C yerine daha çok ofis şartlarında uygulanabilecek özel aletlerle alınan biopsiler (Novak, Randall, Pipelle küretleri) endometrium kanseri tanısında ön planda kullanılmaktadır. Bu yöntemlerle alınan biopsilerde en önemli sorun materyalin yeterli olup olmamasıdır. Tekrarlayan endometrial biopsiler tanı için yeterli değilse, normal veya benign biopsi raporlarına rağmen klinik olarak malignite kuşkusu varsa veya hastanın kanaması devam ediyorsa, biopsi sonucu hiperplastik endometrium gelmişse ve konservatif tedavi uygulanacaksa klasik D&C uygulanmalıdır.
Histeroskopi
Endometrium kanseri tanısında histeroskopi endike değildir ancak ilaveten faydalı olduğu durumlar mevcuttur:
Negatif D&C olgularında anormal uterus kanamasının araştırılmasında
Eğer küretaj sonuçları yetersizse kanserin servikal tutulumunu belirler. Servikal tutulumu göstermede %92 sensitivitesi vardır.
Kompleks atipili hiperplazide ve erken karsinom olgularında biopsi doğruluğunu arttırır ancak maliyeti arttırır.
Servikal dilatasyon sırasındaki yüksek basınç tümör hücrelerinin intraperitoneal ve intravasküler yaylımına yol açabilir.
Transvaginal ultrasonografi (ve/veya ultrasonohisterografi)
Postmenopozal kanaması olan hastalarda atrofiyi belirgin endometrial doku artımından ve polipten ayırmakta faydalıdır. Endometrial kalınlık 5 mm den fazla ise, polipoid endometrial bir kitle mevcutsa veya kavitede sıvı birikimi varsa ileri tetkik gerekir. Myometriyal invazyonu %50 den fazla olan olgularda sensitivitesi % 93 bulunmuştur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s