KANSER MOLEKÜLER BİYOLOJİSİ

Günümüzde kanserin genetik alanına giren önemli bir bileşkesi olduğunu bilmekteyiz. Neoplastik hücrelerde genetik aberasyonların varlığı yüzyılın başından bu yana bilinen ve tartışılan bir konudur. Malignitenin normal hücresel işlevler için gerekli olan kromozomal dengenin bozulmasıyla ortaya çıkabileceği fikri, ilk kez 1914 yılında Theodor Boveri (Zur Frage der Entstehung Maligner Tumoren, Jena, Gustav Fisher, 1914) tarafından ortaya atılmıştır. 

Kanserin somatik mutasyon teorisi -“neoplazinin tek bir hücredeki kazanılmış genetik değişikliklerle oluştuğu” kavramı- halen kanser patogenezinin paradigmasını oluşturmaktadır. Bu teori (görüş) ileriki bölümlerde görüleceği gibi son yıllarda çok sayıda deneysel veriyle desteklenmiştir. Bu verilerin ışığında kanser, farklı formlarıyla hücresel bölünmeyi kontrol eden normal genetik mekanizmanın bozulmasıyla karakterize edilmektedir. Kanser hücrelerindeki genetik sapmalar hücresel genomun farklı organizasyon düzeylerinde gerçekleşmektedir. Mutasyonlara hedef olan genetik şifre, molekül düzeyinde etkilenebildiği gibi, mikroskopik olarak saptanabilen kromozom düzeyinde de gözlenebilmektedir. Bu gözlem ve deneysel verilerin ışığında neoplazinin ortaya çıkışı şu şekilde formüle edilmiştir:

Neoplazi monoklonal özellik taşımaktadır; yani tümörü oluşturan neoplastik hücreler tek bir hücreden köken almaktadır;

Neoplazi insidansı DNA molekülü ile etkileşime giren kimyasal ve viral ajanlara maruz kalındığında artmaktadır;

Prolifere olan kanser hücreleri populasyonunda yeni mutasyonlar oluşmakta ve mutasyonlar kanser hücrelerine ek seçici avantaj(lar) sağlamaktadır.

Somatik mutasyon teorisi çoğu kanser türünün ensedansındaki artışın yaşla olan ilişkisini de açıklamaktadır: Somatik mutasyon taşıyan hücreler zamana bağlı olarak birikmekte ve bu hücrelerden ortaya çıkan klonlar zaman içinde kendisini klinik olarak sergileyebilmektedir.

Prof. Dr. Turhan Uslu tarafından yayımlandı

Kadın Hastalıkları ve Doğum, Jinekolojik Onkoloji Uzmanı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s