Gebelikte Serviks Kanseri

Gebelikte görülen jinekolojik kanserler içerisinde en yaygın olanıdır. Görülme sıklığı 2205 gebelikte birdir. Her 34 invazif serviks karsinomdan 1 tanesi gebelikte ortaya çıkmaktadır. Ortalama görülme yaşı 31-36.5’dir.
Antenatal dönemde tanı konulan gebelerde, postpartum tanı konulanlara oranla sağ kalım daha iyidir. Gebelik sırasında tanı ne kadar erken konulursa prognoz o kadar iyi olmaktadır. Ancak, yapılan çalışmalar gebelikte serviks karsinomunun sadece % 30’unda antenatal tanı konulabildiğini göstermektedir. Bu durum büyük ihtimalle hekimlerin gebelik takiplerinde PAP smear ve vaginal muayeneye gerektiği kadar önem vermemelerinden kaynaklanmaktadır.
Gebelik olsun olmasın vaginal kanama en sık görülen belirtidir.. Ancak hastaların % 30 kadarında hiç bir belirti görülmemektedir. Özellikle erken evrelerde olmak üzere tanıda en çok yardımcı yöntem sitolojik incelemedir. Asemptomatik hastaların yarısından çoğunda saptanan tek anormallik PAP smear ile ortaya konulmaktadır.
Invazif serviks karsinomu acil tedavi gerektirirken, preinvazif lezyonlarda daha elektif davranılabilir. Servikal sitolojiden sonra diğer bir yardımcı yöntem kolposkopidir. Kolposkopide şüpheli bölgelerden alınan biopsi sonucu mikroinvazyon gelirse bunlara makroivazyonu ekarte etmek için konizasyon veya koni biyopsi yapmak gereklidir. Gebelikte konizasyon kanama, spontan abortus, erken membran rüptürü veya prematür doğum gibi komplikasyolara yol açabileceğinden sadece biopsi sonucu mikroinvazif karsinom gelen olgularda uygulanmalıdır ve tek endikasyonu budur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s