DÜŞÜK MALİGNİTE POTANSİYELLİ OVER TÜMÖRLERİ veya BORDERLİNE OVER TÜMÖRLERİ

Epitelyal ovarian kanserlerin % 15’i düşük malignite potansiyelli tümörler olarak sınıflandırılırlar. Norwegian Radium hastanesinden sunulan bir derlemede 2907 over kanseri vakasının 370’i (%12.7) düşük malignite potansiyelli over tümör olarak nitelendirilmiştir. Michigan Üniversitesi Medikal Merkezi’nde 1977-85 yılları arasında tanınan ovarian tümörlerin % 12.6’sının düşük malignite potansiyelli ovarian tümör olduğunu bildirmiştir.
Yaş: Epitelial ovarian kanserlerin büyük bir çoğunluğu 40 yaşın üstündeki kadınlarda görülür. Tanıda ortalama yaş 61 iken vakaların % 38’i 65 ve yukarı yaştadır. Diğer taraftan düşük malignite potansiyelli tümörler daha genç yaşta görülmektedir. Michigan Üniversitesi Medikal Merkezinde rapor edilen ortalama yaş 40 iken, Norwegian Radium hastanesinde bu yaş ortalaması 53’tür. Genel kanı düşük malignite potansiyelli over tümörünün invazif tümörlere oranla 10 yıl daha genç yaşlarda ortaya çıktığı şeklindedir.
Reprodüktif Faktörler: Parite, mültiple doğum, emzirme öyküsü ve orak kontraseptif kullanımı ovarian kanser gelişiminde öne sürülen devamlı ovulasyon hipotezini önlerler. İnvazif ovarian kanserde olduğu gibi düşük malignite potansiyelli tümörlerde de gebeliğin koruyucu etkisinin olduğu ve bir veya iki bebek sahibi kadınların nulliparlara göre rölatif riskinin 0.7 olduğu gösterilmiştir. Oral kontraseptif kullanımıda benzer bir koruma sağlar ve kullananların kullanmayanlara göre rölatif riski 0.4’tür.
Etiyolojik faktörler tam olarak bilinmemekle beraber ailesel duyarlılık, çevresel faktörler, persistan ovülasyon, viral enfeksiyonlar, fertilite tedavileri ve eksojen kimyasal maddelerin retrograd migrasyonu suçlanmaktadır.
Etiyolojide ovülasyon indüksiyonunda kullanılan ajaların rolünü göstermek bakımından İsrail’de yapılan bir çalışmada 164 invazif ve 36 düşük malignite potansiyelli tümörü tanısı konulan olgu incelenmiş, invazif tümör tanısı alanların %11’inde, düşük malignite potansiyelli tümörlü olguların ise % 22’sinde anamnezinde hMG veya CC kullandıkları tespit edilmiştir. Bu bulgularla özellikle düşük malignite potansiyelli over tümörlerinde ovülasyon indüksiyonunun riski arttırdığı sonucuna varılmıştır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s