Dış Genital Bölge (Vulva) kanseri

Görsel

Kadınlardaki kanserlerin %1’ini, jinekolojik kanserlerin %3-4’ünü oluşturur. 45 yaş öncesi nadirdir, 85 yaşında pik yapar. Ortalama yaş VIN III için 44 iken, yüzeyel invazif karsinomlarada 58 ve invazif karsinomlarda 65’dir. Kronik pruritus gibi enflamasyonlar, HSV tip II, HPV, sifilis vulva kanseri gelişme riskini arttırmaktadır. Olguların % 22’sinde ikinci bir alt genital sistem kanseri eşlik etmektedir.
Vulvar SHK’a eşlik eden epidemiyolojik faktörler HPV, sigara, Diabetes Mellitus, immünosupresyon, . Vulva kanserli olgularda vagina ve rahim ağzında hücresel bozukluk ve kanser riskinde artış vardır.
En tipik belirtiler kaşıntı olmakla beraber, olguların çoğu vulvada kanama veya şişlik olmadan hekime başvurmamaktadır. Bir grup şanssız hasta ise hekime başvurduğu halde biyopsi yapılmaksızın uzun süre medikal tedaviye tabi tutulurlar. Diğer semptomlar arasında dizüri ve alışılmışın dışında kokan akıntı sayılabilir. Şayet tümör üzerinde süperenfeksiyon gelişmişse bu bölgede daha şiddetli irritasyon ve ağrı meydana gelecektir. Olguların az bir kısmıda inguinal şişlik veya apse ile başvurmaktadır.
Lezyonlar sıklıkla dış dudaklar üzerindedir, ancak klitoris, labia minora, ve perinede de görülebilir ve %5 çok odaklı olma özelliği taşır. Makroskopik olarak kırmızı, beyaz, pigmente, ülseratif veya siğil şeklinde olabilirler. Vulvar karsinomların % 20’si siğil şeklinde kendisini gösterir ve % 30’u multifokal olan bu lezyonlara sıklıkla kondiloma akuminata tanısı konur. Siğil tedavisi yapmadan önce uygulanacak bir biyopsi bu tür hataları önleyecektir. Ayrıca beraberinde diğer alt genital organlarda skuamöz hücreli intraepitelial neoplaziler bulunabileceğinden serviks ve vaginanın dikkatlice gözden geçirilmesi gerekir.
Tanı biyopsi ile konur. 1 cm’den küçük lezyonlarda eksizyonel biyopsi uygundur. Stromal invazyon tespitinin sağlıklı yapılabilmesi için derin yapılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s