BORDERLİNE OVER TÜMÖRLERİNDE PROGNOZ

Prognostik Faktörler
Cerrahi sonrası adjuvan tedavi gerekliliği prognostik faktörlere göre belirlenmektedir. Düşük malignite potansiyelli over tümörlerinde en önemli prognostik faktörler tümörü histolojik tipi, stromal mikroinvazyon, evre, grade, cerrahi sonrası rezidü kalan tümör, peritoneal implantlar ve psödomiksoma peritonei varlığıdır.
Müsinöz düşük malignite potansiyelli over tümörlerinin seröze oranla daha malign prognozlu olduğu kabul edilir ve müsinöz tümörlü olgularda ölüm büyük oranda kontrol edilemiyen müsinöz aside bağlıdır.
Seröz düşük malignite potansiyelli over tümörlü olguların % 20-40 kadarında pelvik periton, omentum, intestinal organların serozasında ve retroperitoneal lenf düğümlerinde papiller veya kistik seröz implantlar bulunur. Bunlar invazif ve non-invazif olarak ikiye ayrılır. Bu implantların % 10-20’si invazifdir. Sağ kalım üzerine etkisi kesin olmamakla beraber kötü prognostik faktör olarak kabul edilir. İmplantlardan biyopsi alınırken invazyonun değerlendirilebilmesi için biyopsinin alttaki sağlam dokuyuda içermesi önemlidir.
İntestinal tip müsinöz düşük malignite potansiyelli over tümörlerinde görülen psödomiksoma peritonei bir diğer kötü prognostik faktördür ve vakaların % 15’inde rastlanır.
Sağkalım sürelerini bozabilen bir durum da cerrahi sonrası rezidüel tümör kalmasıdır. 8 yıllık sağkalım rezidüel tümör kalmayanlarda nerede ise % 100 iken, kalanlarda % 60 civarında olmaktadır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s