BORDERLİNE OVER TÜMÖRLERİ EVRE VE YAYILMA

Evre Dağılımı
Evreleme aynen invazif tümörlerde olduğu gibi yapılır. Düşük malignite potansiyelli tümörler invazif over tümörlerine oranla daha erken evrelerde tanı alırlar. FIGO’nun malign over tümörlü olguların evre I olarak tanı alma oranını %26 olarak bildirmesine karşın iki geniş vakalı çalışma sonuçlarına göre düşük malignite potansiyelli over tümörleri için bu oran % 84 ve % 80’dir.
Ovarian kanserdeki cerrahi evrelemenin önemi Düşük malignite potansiyelli tümörler için de geçerlidir. Bir çalışmada evre I olarak tanı alan 15 olguya ilk cerrahi sonrası tekrar evreleme uygulanmış ve olguların % 33’ünde daha ileri evre tespit edilmiştir.
Yayılma Şekli
Düşük malignite potansiyelli tümörlerin büyük çoğunluğu evre I olmasına karşın % 20 olguda ekstra ovarian metastaz vardır. Bu yayılım karşı overe, pelvik organlara, omentuma, retroperitoneal lenf nodlarına ve tüm abdominal peritoneal yüzeylere olabilmektedir. Seröz düşük malignite potansiyelli over tümörleri müsinözlere oranla daha fazla bilateralite potansiyeline sahiptir. Bilateralite, özellikle genç yaşlarda konservatif tedavi planlanan hastalar açısından önem taşımaktadır.
Düşük malignite potansiyelli tümörlerde retroperitoneal lenf nodlarına yayılma potansiyeli vardır. Olgularının % 15.6 sında pelvik ve paraaortik nod tutulumu bildirilmiştir. Başka bir çalışmada ise 34 vakalık deneyimlerinde bu oranın % 21 olduğuna dikkat çekmektedir. Ancak aynı çalışmada nodal tutulumun sağ kalımı belirgin olarak etkilemediği vurgulanmaktadır. İntraperitoneal hastalıkla beraber nodal tutulumu olanlarda rekürrens riskinin arttığı ve prognozun bozulduğu kabul edilmektedir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s